Leki przeciwgorączkowe dla dzieci.

Mamy wrzesień… a więc sezon gorączkowy zmierza do Nas wielkimi krokami.
Co się dzieje gdy gorączka pojawi się u Was w domu?
Co możesz podać dziecku aby zbić wysoką temperaturę?
Dzieciom możemy podać preparaty, które zawierają w składzie paracetamol lub ibuprofen.
Są to substancje działające zarówno przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.
Paracetamol jest uważany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla dzieci.
Nie działa on jednak przeciwzapalnie, w przeciwieństwie do ibuprofenu, który posiada te trzy właściwości.

Jak dawkować leki przeciwgorączkowe?

Pamiętaj, że dawkę paracetamolu i ibuprofenu dobiera się do wagi dziecka. Należy brać również pod uwagę ogólny stan zdrowia jak i wiek. Ogólna zasada podczas dawkowania jest taka:

  • paracetamol- podajemy w dawce 10-15mg/kg masy ciała dziecka w dawce jednorazowej.
    Kolejne dawki można podawać nie wcześniej niż co 4-6 godzin.
    Dawka dobowa nie może przekroczyć 60mg/kg masy ciała!
  • ibuprofen- podajemy w pojedynczej dawce 5-10 mg/kg masy ciała.
    Maksymalna dawka dobowa wynosi 20-30mg/kg m.c., podzielona na 3 do 4 pojedynczych dawek. Minimalna przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami wynosi 6 godzin.

    W jakiej postaci występują leki przeciwgorączkowe?

Czopki–  często u dzieci podczas gorączki występują wymioty. Wtedy najlepiej podać dziecku lek właśnie w czopku. Wówczas mamy pewność, że dostanie ono całą dawkę leku. W postaci czopków występuje zarówno paracetamol i ibuprofen w różnych dawkach zależnych od wieku i wagi dziecka.

Czopki z paracetamolem:
  • Efferalgan występuje w dawce: 80mg/150mg/ 300mg paracetamolu w 1 czopku, pakowane po 10 szt.
  • Paracetamol Hasco występuje w dawce 80mg, 125 mg czy 250mg.
  • Paracetamol Farmina występuje w dawce 50mg, 125 mg lub 250 mg na czopek.
    Pakowane są po 10 sztuk.
Czopki z ibuprofenem:
  • Nurofen w dawce 60 mg lub 125mg na czopek. Pakowane po 10 szt.

  • Ibufen Baby 60 mg lub 125 mg na czopek. Pakowane są po 5 szt.

  • Ibum dla dzieci- 60 mg i 125 mg, czopki pakowane po 10 szt.

    Krople– obecnie na polskim rynku w kroplach dostępny jest tylko paracetamol.
    Substancja ta występuje w preparacie Pedicetamol w dawce 100 mg/ml. Dzięki takiej ilości paracetamolu w 1 mililitrze preparat ten podajemy w dużo mniejszej ilości (ok. cztery razy mniejszej) niż w przypadku syropów przeciwgorączkowych. Według producenta zawarty w produkcie paracetamol jest bezpieczny dla niemowląt od pierwszego dnia życia.
    Syrop– jest najpopularniejszą formą podania leków przeciwgorączkowych. Ich zaletą jest to, że szybko się wchłaniają i mają słodki, owocowy smak.

    Syropy z paracetamolem:

    Paracetamol występuje w jednej dawce tj. 120 mg/5ml.

Paracetamol 120 mg/5 ml firmy Hasco.

Paracetamol 120 mg/5 ml firmy Aflofarm.

Paracetamol Galena 120 mg/5 ml.
Syropy z nurofenem

W przypadku ibuprofenu w sprzedaży są syropy o dawce 100 mg/5 ml oraz dwukrotnie silniejsze (forte) tzn. 200mg/5 ml.

Ibufen 100 mg/5 ml. Syrop o smaku malinowym lub truskawkowym dla dzieci
od 3 miesiąca życia

Ibufen forte w dawce 200mg/5ml występuje w smaku truskawkowym i malinowym.
Od 3 miesiąca życia.

 

 

 


Ibum o smaku bananowym w dawce 100 mg / 5 ml.
lub

Ibum Forte 200 mg/5ml( bananowy, truskawkowym lub malinowy).

 

Mig w dawce 100 mg/5ml to truskawkowa zawiesina doustna o pojemności 100 ml
lub
Mig Forte w dawce 200 mg/5ml o pojemności 100 ml o smaku truskawkowym.

Nurofen 100 mg / 5 ml  od 3 miesiąca życia. Smak truskawkowy lub pomarańczowy.

 

 

 

 

 

 

 

Nurofen Forte 200 mg/5ml od 3. miesiąca życia. Smak truskawkowy lub pomarańczowy.

Nurofen dla dzieci Junior od 6. do 12 r.ż. Smak truskawkowy lub pomarańczowy.

Tabletki– w przypadku starszych dzieci powyżej 6 r.ż., które potrafią już połknąć lekarstwo możemy zastosować ibuprofen w tabletce lub paracetamol w saszetkach (dostępny od 4 r.ż).

 

My póki co używałyśmy syrop z ibuprofenem w roli tzw.  zwalczacza bólu podczas ząbkowania.
A Wy jakie preparaty używacie?
Co u Was sprawdza się najlepiej: czopek, krople czy syrop?

Źródło zdjęć:
www.efferalgan.pl, www.hasco-lek.pl, www.farmina.pl,www.nurofen.pl, www.ibufen.pl, www.ibum.pl, www.pedicitamol.pl, www.aflofarm.com.pl, www.berlin-chemie.pl

 

Dodaj komentarz