Mleko następne- porównanie składu

Mleko jakby nie patrzeć jest podstawą diety dziecka w pierwszym roku życia.
Niezależnie czy karmimy piersią, czy mlekiem modyfikowanym po ukończeniu 6 miesiąca życia rozpoczynamy u swoich maluszków rozszerzanie diety o inne produkty.
Jeśli decydujecie się na podawanie mieszanki, należy w tym momencie wprowadzić mleko następne oznaczone numerem 2.

 

Kiedy należy zmienić mleko na następne?

 

Mleko początkowe oznaczone cyfrą 1, podajemy dzieciom do 6 miesiąca życia, potem należy je zmienić na następne (na to, które oznaczone jest numerem 2).
Jeśli maluchowi “pasowało” mleko początkowe danego producenta, a równocześnie nie miało po nim żadnych bólów brzuszka, zaparć, biegunki, nie ulewało warto pozostać przy tej samej lini mleka (tzn. jeśli podawałeś dziecku “Mleko 1”, podaj mu następne “Mleko 2”).
Często mieszanki z tej samej lini nie różnią się praktycznie smakiem, wtedy też nie ma problemu, że dziecko go nie polubi.

 

Czym różni się mleko początkowe od mleka następnego?

 

Przede wszystkim mleko następne zawiera więcej białka i węglowodanów.
Dziecko wraz z rozwojem i wzrostem potrzebuje więcej białka, ponieważ jest ono podstawowym budulcem tkanek w organizmie. Węglowodany natomiast stanowią źródło energii, której maluch w tym okresie potrzebuje więcej, ze względu na wzrost aktywności.
Mleko następne ponadto w porównaniu z mlekiem początkowym wzbogacone jest przede wszystkim o żelazo. Zapasy, które zostały zgromadzone przez malucha w życiu płodowym, w tym okresie zaczynają się wyczerpywać i należy je uzupełniać.
W tym celu służą m.in. mieszanki z mlekiem modyfikowanym.
Szósty i siódmy miesiąc życia to przede wszystkim czas rewolucji w karmieniu. Zwykle wtedy dzieci po raz pierwszy poznają także smak potraw innych niż mleko, wtedy też wiele mam przechodzi z piersi na butelkę. Wreszcie maluszki karmione sztucznie powinny zacząć dostawać inną mieszankę niż dostawały dotąd – taką, która składem i kalorycznością jest dostosowana do potrzeb organizmu niemowlęcia pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia.
Podkreślę to jeszcze raz, takie mieszanki na opakowaniu mają cyfrę 2  i napis „mleko następne”, jednak mleko mleku nierówne, dlatego ten zakup wymaga namysłu.

 

Jak zmieniać mleko modyfikowane na następne?

 

Wielu specjalistów nie poleca nagłej zmiany mleka na następne. Najlepiej jest to robić stopniowo.
Są dwie metody- o tym za moment. Ostateczną jednak decyzję co do wyboru opcji zmiany mieszanki każdy rodzić musi podjąć sam, może także skonsultować to z lekarzem.

Metoda- miarka za miarkę

Metoda ta polega na zmianie w proporcji mleka. Co to oznacza?
Przypuśćmy, że dziecko pije mleko przygotowane z 6 miarek mieszanki. Przez pierwsze dwa dni do każdej butelki możemy dodać 5 miarek mleka początkowego i 1 miarkę mleka następnego. W kolejnych dwóch dniach mleko przygotowujemy z 4 miarek mleka początkowego i 2 miarek mleka następnego.Następnie proporcje 3 miarki mleka początkowego i 3 miarki mleka następnego,
potem 2 miarki na 4. Na końcu już tylko 1 miarkę mleka początkowego i 5 miarek mleka następnego.
W ten sposób stopniowo dojdziemy do mieszanki składającej się tylko z mleka następnego.

Metoda-porcja za porcję

Metoda ta polega na tym, że na początku podajesz dziecku tylko jeden raz porcję nowego mleka w ciągu dnia. W ten sposób należy karmić dziecko przez kolejne dwa dni, jednocześnie obserwując czy maluszek nie ma żadnych niepokojących objawów w postaci m.in. bólów brzuszka. Trzeciego/ czwartego dnia nowym mlekiem należy zastąpić dwa posiłki w ciągu dnia. W piątym dniu i kolejnym zmieniaj każdą następną porcję starej mieszanki na nową. Zmiana będzie dla dziecka łagodniejsza jeśli ilość nowej mieszanki będziemy wprowadzać co 2-3 dni.

 

Mleko następne- porównanie składu

 

Poniżej porównam skład mleka następnego- mleka oznaczonego cyfrą 2. Tak jak w poprzednim artykule http://matkapolkafarmaceutka.pl/mleko-modyfikowane-poczatkowe-sklad-dostepnych-mieszanek/, wzięłam pod uwagę zawartość składników, które budzą kontrowersje wśród rodziców:

-syrop glukozowy

-maltodekstryna

-olej palmowy

-lecytyna sojowa

 

Nazwa mleka

Syrop glukozowy

Maltodekstryna

Olej palmowy

Lecytyna sojowa

Bebilon 2 z Pronutra Advance

+

+

Bebilon 2 Profutura

+

Bebilon Prosyneo HA 2

+

+

Bebiko 2 Nutriflor Expert

+

+

Bebiko PRO+ 2

+

+

Capricare 2

Enfamil 2 Premium MFGM

+

+

+

Enfamil 2 Premium

+

+

+

Enfamil Premium A.R. 2

+

+

+

HIPP 2 Combiotik

+

Humana 2

+

+

+

NAN Optipro 2

+

NAN Optipro Plus 2

+

 

 

Ciekawa jestem jakich Wy mieszanek używacie/ używaliście u swoich maluszków?

 

 

 

 

 

3 myśli na temat “Mleko następne- porównanie składu

  1. My używamy HiPP-a cały czas (już druga córka). Tam w nim jest dokładnie rzecz ujmując mieszanina trzech olejów – palmowego, rzepakowego i słonecznikowego. Chodzi o to, by struktura kwasów tłuszczowych była możliwie przybliżona do tej w mleku matczynym. Nie ma więc co od razu przekreślać.

  2. Ja karmie piersią i dokarmiam bebiko pro plus. Zastanawia mnie, czemu to mleko jest takie mało popularne? Córce smakuje, dobrze je toleruje. Czy w czymś to mleko jest gorsze od bebilonow i nanow?

Dodaj komentarz