Przegląd najpopularniejszych preparatów na ząbkowanie

Ząbkowanie

Ząbkowanie nie zawsze jest łatwe do rozpoznania. Zwykle najpierw maluszek zaczyna się obficie ślinić
i wkładać palce do buzi, ponieważ swędzą go dziąsła. Stan ten może trwać kilka tygodni albo miesięcy. Gdy dziecko zrobi się płaczliwe, nie będzie chciało ssać (może też gorączkować) to znak, że dziąsła zaczęły  boleć naszą pociechę, a więc pierwszy ząbek pojawi się lada chwila.

Jeżeli bolesne ząbkowanie u niemowląt nie przechodzi po zastosowaniu naturalnych metod, należy sięgnąć po leki na ząbkowanie. Zapraszam do przeczytania mojego wcześniejszego wpisu o objawach
i profilaktyce ząbkowania.

Kalendarz ząbkowania- objawy i profilaktyka.

Jakie wyróżniamy preparaty na ząbkowanie?

 Preparaty na wyrzynające się ząbki mogą być preparatami stosowanymi miejscowo – żele na ząbkowanie. W preparatach tych znajdują się substancje przeciwbólowe i znieczulające. Oprócz substancji przeciwbólowych w preparatach przeciw ząbkowaniu, znajdziemy także wyciąg z rumianku czy z ziela tymianku. Działają one w ten sposób dodatkowo przeciwzapalnie i odkażająco. Możemy w przypadku wyrzynających się ząbków zastosować także homeopatyczne kropelki doustne, które złagodzą objawy ząbkowania. Jeśli ząbkowaniu towarzyszy temperatura należy sięgnąć po środek przeciwgorączkowy
(syrop bądź czopek).

DENTINOX N

Dentinox N to żel na ząbkowanie, który w swoim składzie posiada chlorowodorek lidokainy (substancja działająca przeciwbólowo i znieczulająco) oraz wyciąg z rumianku (łagodzi podrażnienie).  Żel należy smarować na dziąsła w niewielkiej ilości (ok. 0,5 cm) i lekko wmasowywać. Czynność można powtarzać nie częściej niż 2-3 razy dziennie i należy to robić zwłaszcza po jedzeniu.

BOBODENT

Bobodent zawiera:
substancję czynną: chlorowodorek lidokainy,
substancje pomocnicze: m.in. wyciąg suchy z rumianku czy wyciąg suchy z tymianku.

Lek stosuje się zewnętrznie na błony śluzowe jamy ustnej.
Kroplę żelu wielkości ziarna grochu należy wcierać w bolesne miejsce czystym palcem lub wacikiem.
Zabieg można powtarzać 3 razy na dobę (maksymalnie 6 razy), szczególnie po posiłkach i przed zaśnięciem.

CALGEL

Calgel wskazany jest do stosowania w stanach zapalnych podczas ząbkowania. Calgel działa szybko, zmniejszając ból ( chlorowodorek lidokainy) wywołany ząbkowaniem i łagodzi podrażnienie dziąseł niemowlęcia. Posiada także niewielkie właściwości antyseptyczne (chlorek cetylopirydyniowy).
Żel można stosować u niemowląt od 3 miesiąca życia. Niewielką ilość żelu wycisnąć na czubek czystego palca i delikatnie wcierać w dziąsła w miejscu wyrzynania się ząbków. Zabieg ten można jeśli to konieczne, powtarzać co 20 minut do 6 razy w ciągu doby.

CAMILIA

 Camilia posiada pojemniki jednodawkowe. Jeden minims – 1 ml zawiera:

 • Chamomilla vulgaris 9 CH 333,3 mg
 • Phytolacca decandra 5 CH 333,3 mg
 • Rheum 5 CH 333,3 mg

Preparat stosuje się poprzez wkraplanie do buzi maluszka dawki jednego mimimsa. Maksymalna dawka dobowa: 6 pojemniczków (minimsów).

HEEL- VIBURCOL  PLUS krople

Hell Viburcol Plus krople stosowane są w stanach niepokoju u dzieci związanych na przykład z:

 • Kolką niemowlęcą
 • Dyskomfortem jelitowym – ból brzucha, wzdęcia, zaparcia
 • Biegunką
 • Bolesnym ząbkowaniem
 • Infekcjami
 • Alergią
 • Szczepieniami
 • Problemami ze snem
  Krople w swoim składzie zawierają rumianek (Matricaria recutita) oraz rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae dawniej Compositae). Krople mogą być stosowane od 3 miesiąca życia
  ( 3razy dziennie po 5kropli).

HEEL VIBURCOL czopki

Viburcol czopki to homeopatyczny produkt leczniczy stosowany w niepokoju związanym z m.in. ząbkowaniem. Czopki posiadają w swoim składzie: pokrzyk wilcza jagoda (Atropabella-donna), rumianek (Matricariarecutita), babka zwyczajna (Plantago major) , sasanka łąkowa (Pulsatillapratensis).
Produkt może być stosowany od 1 roku życia (1czopek na dobę).

Źródło zdjęć:

www.babyonline.pl, www.boiron.pl, www.heel.pl

 

3 myśli na temat “Przegląd najpopularniejszych preparatów na ząbkowanie

 1. Camilia (opakowanie po kropelkach do gryzienia przynosiło dodatkową ulgę 🙂 ) i calgel u nas sprawdzały się na na medal 😉

Dodaj komentarz