Najważniejsze zasady- jak przetrwać upały z maluszkiem?

Nareszcie mamy lato 🙂

Upały dają nam w kość… Dorosłemu w taką pogodę nie chce się żyć a co dopiero ma powiedzieć taki maluszek?

Jak Wy sobie radzicie z takimi temperaturami?

Macie jakieś sprawdzone sposoby?

Ja dziś opiszę Nasze 🙂

1- KREM Z FILTREM

Dla nas to obowiązek i nie tylko wtedy kiedy na dworze jest pełne słońce (smarujemy się zawsze wychodząc na zewnątrz). Zawsze 15 minut przed wyjściem na spacer czy na dwór należy posmarować swojego maluszka. Jeżeli jesteście nad morzem, czy jeziorem pamiętajcie, że zawsze po każdej kąpieli wodnej należy posmarować dziecko. Najlepszy filtr dla maluszka to SPF50 🙂 Zawsze na opakowaniu kosmetyku producent podaje ile godzin ochrony gwarantuje preparat.

2- WODA

W upały bardzo szybko można się odwodnić.  Należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu dziecka. Nie należy podawać dziecku napoje z cukrem czy barwnikami. Najlepiej sprawdzi się woda o temperaturze pokojowej lecz nie zimnej! ! Jeżeli nastąpi odwodnienie organizmu, musimy spodziewać się, że stracimy też elektrolity. Można zastosować tutaj preparaty, które przystosowane są dla takich maluszków. Przykładem takiego preparatu jest Orsalit.

Orsalit występuje w kilku smakach. Pierwszy neutralny można już stosować u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia. Smak bananowy i malinowy u dzieci powyżej pół roku. Dawkowanie zależy od stopnia odwodnienia i zaleceń lekarza. Zwykle poleca się podawać 50-100ml doustnego płynu nawadniającego na kg masy ciała w ciągu pierwszych 4godzin:

– niemowlęta do 4kg (1 saszetka rozpuszczona zgodnie z zaleceniem- 200ml co 3-4h)

-niemowlęta od 4-8kg (2saszetki rozpuszczone zgodnie z zaleceniem- 200ml co3-4h)

-niemowlęta od 8-12kg (3saszetki rozpuszczone zgodnie z zaleceniem-200ml co 3-4h)

-niemowlęta od 12-15kg (4 saszetki rozpuszczone zgodnie z zaleceniem-200ml co 3-4h)

-masa ciała powyżej 15kg (6saszetek rozpuszczonych z zaleceniem-200ml co 3-4h).

 Jeśli karmisz dziecko piersią należy karmić je jak najczęściej – mleko na początku jest bardziej rozwodnione i świetnie gasi pragnienie. Należy zrezygnować ze słodkich soków.

3- SPACERY I ICH GODZINY

Najlepiej podczas upałów pozostać w domu. Jeżeli wybierasz się na spacer należy iść na niego bardzo wcześnie rano, albo wieczorem, kiedy słońca już nie ma.
Nie zaleca się więc spacerowania w godzinach 11-16.

4- OCHRONA NA GŁÓWKĘ

Podczas upałów nie zapomnij chronić główki maluszka. Przewiewne czapeczki lub chustki spełnią tutaj swoją rolę. W sklepach optycznych możemy zaopatrzyć też nasze maluszki w okulary przeciwsłoneczne.

5- UBRANIE

W czasie upałów nie należy ubierać dziecka w obcisłe ciuszki. Najlepiej żeby ubrania były bawełniane lub lniane i nie dotykały bezpośrednio ciałka maluszka. Zalecane są też jasne kolory, aby odbijały promienie słoneczne.

6- POSIŁKI

Przy temperaturze powyżej 30 stopni często tracimy apetyt, dlatego nie zmuszaj dziecka do jedzenia ciężkich, pełnych posiłków. Lepiej sprawdzi się lżejsze danie np. zupka albo np. ryż z jogurtem naturalnym i owocami, czy warzywa. Świetnie podczas upałów sprawdzają się np. kefiry, jogurty.

7- SAMOCHÓD

Miałam o tym nie pisać, bo dla mnie wydaje się to oczywiste. Nie wolno zostawić dziecka w taki upał w samochodzie samemu nawet na kilka sekund!!

To tak ogólnie z zasad bezpieczeństwa jakie należy zachować w nadchodzące upały. Korzystajcie rozsądnie ze słoneczka.

 Źródło zdjęć:

www.orsalit.pl, www.prosenior24.pl

 

Dodaj komentarz