Probiotyki dla niemowląt

Dziś będzie o probiotykach…

Czy warto stosować probiotyki u maluszków?

Jak działają?

Przyjrzyjmy się najczęściej kupowanym probotykom dla niemowląt.

Co to są probiotyki?

Probiotyki często określane są jako preparaty albo produkty żywnościowe, które zawierają pojedyncze lub mieszane hodowle żywych drobnoustrojów. Zaliczamy do nich zarówno organizmy bakteryjne jak i drożdże. Jeżeli podawane są w odpowiedniej ilości wywierają korzystny efekt na zdrowie człowieka.

Jakie wyróżniamy organizmy probiotyczne?

Organizmy probiotyczne to drobnoustroje, które produkują kwas mlekowy. Należą do nich bakterie
z rodziny Lactobacillus, Bifidobacterium oraz drożdże  Saccharomyces.

Bakterie probiotyczne

Lactobacillus casei ssp. rhamnosus (Lactobacillus GG) to bakterie, które skracają czas przebiegu ostrych biegunek rotawirusowych u dzieci, z powodzeniem mogą być stosowane w biegunkach poantybiotykowych, biegunkach podróżnych i biegunkach wywołanych zakażeniem Clostridium difficile.

Lactobacillus casei strain Shirota jest stosowany do skrócenia czasu trwania i złagodzenia objawów biegunek rotawirusowych u dzieci. Bakteria ta posiada także zdolności antykancerogenne.

Lactobacillus casei DN-114 001 to bakteria, która skutecznie przeciwdziała ostrym biegunkom u dzieci, ma również dobroczynny wpływ na naturalne mechanizmy obronne organizmu.

Lactobacillus plantarum bakteria ta stosowana jest w biegunkach infekcyjnych, stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz nieswoistych zapaleniach jelit. Cechą charakterystyczną L. plantarum jest zdolność katabolizmu argininy z wytwarzaniem tlenku azotu, który hamuje wzrost innych bakterii. Bakteria ta reguluje wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym, wpływa na regulację ukrwienia
i perystaltykę jelit oraz stymuluje jelitowy układ immunologiczny.

Lactobacillus rhamnosus to jedna z najbardziej popularnych bakterii probiotycznych.
Odpowiedzialna jest ona za obniżanie pojawianie się chorób alergicznych, przede wszystkim atopowego zapalenia skóry oraz alergii na mleko krowie. Stosowana jest również w przeciwdziałaniu  biegunek infekcyjnych, czy też w stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz nieswoistych zapaleniach jelit.

Drożdże probiotyczne

Saccharomyces boulardii  to organizm porobiotyczny, który występuje w całym przewodzie pokarmowym ponieważ organizm ten nie jest wrażliwy na kwas solny ani na procesy trawienne. Główna jego rolą jest hamowanie wzrostu wielu patogennych drobnoustrojów, przez co zmniejsza on nasilenie infekcji. Ponadto Saccharomyces boulardii stosuje się w zapobieganiu biegunkom poantybiotykowym, w biegunce podróżnych, w biegunkach przewlekłych w AIDS oraz w biegunkach wywołanych Clostridium difficile, Giardia lamblia, Shigella oraz nieswoistych zapaleniach jelit.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania probiotyków?

 • Zwiększają one wchłanianie witamin i minerałów
 • Ułatwiają procesy trawienne
 • Przy kuracjach antybiotykowych chronią naszą mikroflorę jelitową
 • Wpływają na układ immunologiczny zwiększając odporność na zakażenia
 • Niektóre szczepy działają przeciwalergicznie i przeciwnowotworowo
 • Obniżają poziom cholesterolu
 • Łagodzą objawy nietolerancji laktozy
 • Maja zdolność syntetyzowania niektórych witamin z grupy B, wit K, kwasu foliowego

 

Najpopularniejsze probiotyki dla niemowląt

DICOFLOR krople

Suplement diety Dicoflor zawiera szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG o korzystnym działaniu potwierdzonym w licznych badaniach klinicznych.
Szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego związanych z antybiotykoterapią.

Suplement diety można stosować od pierwszych dni życia. Polecany jest dla niemowląt, dzieci jaki i dorosłych. Dicoflor nie trzeba przechowywać w lodówce (może być przechowywany w temperaturze pokojowej). Zalecana dawka: 5 kropli dziennie.

DICOFLOR 30 saszetki

Dicoflor 30 w saszetkach zawiera szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus: 3 mld w jednej saszetce. Probiotyk polecany jest dla niemowląt i dzieci. Zalecana porcja do spożycia w ciągu dnia: 1-2 saszetki.

BIOGAIA krople

Krople BioGaia zawierają probiotyczny szczep bakterii Lactobacillus reuteri (L. reuteri) Protectis, który  zawieszony jest w oleju. Jest to pierwszy szczep wyizolowany z pozbawionego toksyn mleka matki.
Już pięć kropli na dzień zapewnia zalecaną dobową dawkę 100 milionów aktywnych, prozdrowotnych  bakterii L. reuteri Protectis. Zalecana dawka: 5 kropli na dobę.

FLORACTIN krople

FLORACTIN zawiera żywe kultury bakterii probiotycznych Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103). 6 kropli zawiera 6 miliardów żywych kultur bakterii. Bakterie probiotyczne zawieszone są w oliwie z oliwek stosowanej w diecie oligoantygenowej -diecie dla alergików. Profil kwasów tłuszczowych zawarty w oliwie jest podobny do tego jaki obecny jest w mleku matki.
Zalecana do spożycia dzienna porcja preparatu:
Dla niemowląt i dzieci do 12. roku życia – 6 kropli dziennie podczas posiłku.
Dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych – 12 kropli dziennie podczas posiłku.

VIVOMIXX kapsułki

Vivomixx to suplement diety, zawierający kombinację 8 różnych szczepów żywych kultur bakterii: kwasu mlekowego, bifidobakterii oraz szczepu Streptococcus thermophilus. Jest to produkt bezglutenowy, bez laktozy i nie zawiera konserwantów ani substancji syntetycznie słodzących. U niemowląt i dzieci poniżej 3 lat należy kapsułkę otworzyć, a jej zawartość rozpuścić w letnim płynie i spożyć bezpośrednio po przygotowaniu. U dzieci powyżej 3 lat i osób dorosłych: kapsułkę należy połknąć i popić letnią wodą lub innym letnim płynem (mleko, sok, jogurt).

ACIODOLAC BABY krople

Preparat zawiera szczep bakterii probiotycznych Lactobacillus rhamnosus GG o działaniu korzystnym dla zdrowia.Produkt przeznaczony do stosowania u noworodków, niemowląt, dzieci: 5 kropli dziennie.

ACIDOLAC BABY saszetki

Acidolac Baby to preparat łączący w składzie szczep bakterii probiotycznych Bifidobacterium BB-12 i fruktooligosacharydy (FOS). W przypadku niemowląt zawartość saszetki należy wymieszać z wodą lub mlekiem, zaś w przypadku dzieci od 2. roku życia i dorosłych produkt może być spożywany również z jogurtem lub bezpośrednio z opakowania.Niemowlęta i dzieci: 1-2 saszetki dziennie

U nas bardzo dobrze sprawdził się Dicoflor w kroplach. Z Oliwką zużyłyśmy 3 opakowania probiotyku zaś później podjęłam decyzję, że odstawiam jej kropelki (podawałam jej probiotyk ze względu na “brzydkie kupki”). Muszę powiedzieć, że po odstawieniu nie pojawiły się problemy z brzuszkiem więc probiotyk sprawdził się w naszym przypadku super. Po szczepieniu Rotarixem nastąpiły jednak problemy z brzuszkiem, dlatego od 2 dni podaję Oliwce BioGaia w kropelkach. Zobaczymy czy się sprawdzi…

A wy jakie probiotyki używałyście dla swoich maluszków?

 

Źródło zdjęć:

www.dicoflor.pl, www.biogaia.pl, www.floractin.pl, www.vivomixx.com.pl,www.biotechnologia.pl

14 myśli na temat “Probiotyki dla niemowląt

 1. Używamy Dicoflor w kropelkach. Drugie opakowanie ze względu na problem w częstotliwości kupek. Dziś było szczepienie. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie wporzadku.

 2. Wydaje mi się, że to zależne jets też od organizmu dziecka. Ja sama stosuje u maluszka Active Flora i jetsem zadwolona z efektów, bo widzę, że mały odzyskuje siły i nie ma juz dręczącej go (i mnie) biegunki:) no i co dla mnie ważne, moge go stosować o d1 dnia życia, a moj synek ma dopiero 2 tygodnie:)

  1. Active Flora zawiera w swoim składzie Lactobacillus Rhamnosus GG (skład więc jest taki sam jak w przypadku Dicofloru).
   Każda mama wie co dla jej maluszka jest najlepsze 🙂

 3. Czy to możliwe, ze Biogaja powoduje problemy z wyproznianiem u miesięcznego dziecka? Wg zaleceń lekarza mam podawać 2×5 kropli przez tydzień a potem tylko raz dziennie. Wydaje mi się ze problemy zaczęły się w momencie włączenia biogaji.
  Może powinnam ja zmienić na inny probiotyk?

  1. Asecurin Junior jest preparatem, który zawiera połączenie trzech składników – prebiotyku, probiotyku i laktoferyny. Zawiera zarówno probiotyczny szczep drożdży: Saccharomyces boulardi oraz 2 szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus i Bacillus coagulans. Jednak należy podkreślić, że to cały czas suplement diety więc niekoniecznie to co jest napisane na opakowaniu musi znajdować się w środku produktu. Lepiej kupić lek probiotyczny bądź w przypadku suplementów brać pod uwagę badania, które są wykonane dla danego preparatu (dla Asecurin Junior nie znam takowych). Osobiście nie poleciłabym tego probiotyku.

 4. Czy można połączyć Vivomix i biogaja?
  Od wczoraj zaczelam stosować dla dziecka vivomix.i od razu problem kupka. Chce a nie moze się wyproznic.. czy to moze być przez Vivomix?

 5. Synek ma problemy z kupka przy rozszerzaniu diety. Sa tylko bobki i to coraz bardziej twardsze. Czy warto włączyć jakiś probiotyk? Jezeli tak to który dobry?

  1. Jak najbardziej można włączyć probiotyk,możemy podać np. Dicoflor czy Vivomixx. Na samym jednak początku spróbowałbym podawać dziecku więcej wody do picia (do każdego posiłku i pomiędzy nimi). Można podawać także więcej produktów nie zapierających np. Jabłko, śliwka, szpinak czy burak. Pozdrawiam Matkapolkafarmaceutka 💊

Dodaj komentarz