Szkodliwe składniki w kosmetykach dla niemowląt

Dawno mnie tu nie było… ale Matka Polka Farmaceutka już wraca…

Dziś będzie o szkodliwych składnikach, których należy unikać wybierając wszelkiego rodzaju kosmetyki dla niemowląt.

Zaczynamy 🙂

Jakie więc są te szkodliwe składniki w kosmetykach?

1. SLS, SLES (Sodium Lauryl Sulfate , Sodium Laureth Sulfate).

Wymienione wyżej substancje zaliczane są do najczęściej stosowanych detergentów.
SLS/ SLES to substancje spieniające, czyszczące i odtłuszczające. To właśnie te właściwości zdecydowały o ogromnej popularności tych substancji wśród konsumentów i producentów kosmetyków. Spotykamy je przede wszystkim w produktach do mycia ciała i włosów. W preparatach naruszają one struktury lipidowe naszej skóry. Jeżeli używacie dla swoich pociech kosmetyki z tymi składnikami to obowiązkowe jest stosowanie po myciu balsamów lub oliwek.

2. Poliakrylamid (Polyacrylamide )

Poliakrylamid to substancja o działaniu kancerogennym. Najczęściej odkłada się ona w organizmie i nie jest z niego systematycznie usuwana. A więc UWAGA!! na ten składnik w kosmetykach.

3. Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben)

Parabeny to najprościej mówiąc konserwanty, które zapewniają kosmetykom trwałość. Dzięki parabenom kosmetyki są chronione przed pleśnią i drobnoustrojami. Parabeny mogą powodować: raka, zaburzają gospodarkę hormonalną, zaburzają pracę układu odpornościowego i nerwowego, powodują alergie i podrażnienia skóry.  Wchłaniają się przez skórę do krwi i limfy, wpływając w ten sposób na cały ustrój. Działają także estrogennie, na mężczyzn feminizująco. Są niebezpieczne dla zarodka i płodu, dlatego nie można ich stosować w czasie ciąży i karmienia piersią. Niestety producenci o to nie dbają. Przejrzałam skład kilku kosmetyków dla kobiet w ciąży, na końcu listy znalazłam napis “paraben”.
Najgorsze, że w kosmetykach dla noworodków też jest sporo chemii.

4. Formaldehyd i jego pochodne

Formaldehyd jest bardzo toksycznym związkiem konserwującym. W kosmetykach stosuje się zazwyczaj wiele pochodnych tej substancji, które mogą wchodzić w reakcje z innymi składnikami preparatów
i wówczas dochodzi do powstania bardzo toksycznego związku- formaldehydu. Ma on sile właściwości alergizujące.

5. Fenoksyetanol (Phenoxyethanol)

Fenoksyetanol jest cieczą charakteryzującą się mocnym, kwiatowym zapachem. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy eterów. Substancja ta wykazuje działanie konserwujące (lekko rozpuszcza się w wodzie). Te dwa czynniki przesądzają o stosowaniu fenoksyetanolu w kosmetykach.
Fenoksyetanol traktowany jest jako rozpuszczalnik parabenów oraz wspomaga działanie innych konserwantów.

6. Glikol polietylenowy (substancje z przedrostkami PEG) i glikol polipropylenowy (substancje z przedrostkami PPG)

Do produkcji glikoli najczęściej używany jest bardzo szkodliwy gaz Ethylenoxid, który uchodzi za substancję rakotwórczą. Glikole mogą być używane do produkcji kosmetyków jako substancje nadająca kosmetykom pożądaną konsystencję emulsji oraz jako składniki nawilżające skórę.

Uwaga!!!

Listę, którą podałam jest subiektywną, moją osobistą listą składników.
Jeżeli ktoś z Was ma inne przekonanie należy się nim kierować.

 

Źródło zdjęć:

www.cosmeticsafetyfacts.pl

Dodaj komentarz