Witamina D- Najpopularniejsze preparaty stosowane u niemowląt

Witamina D jest jednym z niezbędnych składników odżywczych, która pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie.
Aby mogła je pełnić prawidłowo, musi być ona dostarczana do organizmu w odpowiednich dawkach dlatego tak ważna jest suplementacja witaminy D już od pierwszych dni życia.
W dzisiejszym  wpisie przyjrzyjmy się jej bliżej…

Co to jest witamina D?

Witamina D to steroidowy, organiczny związek chemiczny, który wywiera wielostronne działanie fizjologiczne, przede wszystkim w gospodarce wapniowo-fosforanowej oraz w utrzymywaniu prawidłowej struktury i funkcji kośćca.

Podstawowe znaczenie mają dwie formy witaminy D, różniące się budową łańcucha bocznego:

 • ergokalcyferol (witamina D2), naturalnie występujący w organizmach roślinnych/drożdżach
 • cholekalcyferol (witamina D3), naturalnie występujący w organizmach zwierzęcych

Witamina D w organizmie człowieka tradycyjnie zalicza się do witamin, jednak spełnia ona funkcję prohormonu, ponieważ w wyniku przekształceń metabolicznych powstaje aktywna biologicznie postać – 1alfa,25-dihydroksycholekalcyferol.W farmakoterapii witamina D znajduje zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu krzywicy, czy osteoporozy.

Działania witaminy D3:

 • układ kostny- witamina D wywiera znaczący wpływ na metabolizm kości.
  Szczególnie w okresie rozwojowym ma istotne znaczenie w kształtowaniu się kości i zębów.
  Jej niedobór (hipowitaminoza, awitaminoza) u dzieci prowadzi często do krzywicy, zaburzenia mineralizacji kości i zmniejszenia masy kostnej, zaś u dorosłych wywołuje bóle kostne, osteomalację i osteoporozę.
 • układ nerwowy i mięśniowy- witamina D regeneruje neurony, zwiększa masę mięśniową oraz siłę mięśni.
 • układ krążenia- witamina D reguluje funkcjonowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron, dlatego jej niedobór pośrednio wpływa na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego
  i niewydolności serca.
 • układ immunologiczny- witamina D ma działanie immunomodulujące i pośrednio przeciwbakteryjne (aktywuje geny kodujące peptydy przeciwbakteryjne).
 • układ rozrodczy- witamina D oddziałuje także na układ rozrodczy poprzez zwiększenie spermatogenezy i rozrodczości oraz hamuje rozrost endometrium.
 • działanie metaboliczne w tkankach- witamina D stymuluje zdolność do regeneracji wątroby,może także działać przeciwnowotworowo.

Dawkowanie witaminy D

Normy spożycia witaminy D dla Europy Środkowej zostały opracowane przez Zespół Ekspertów.
Są to rekomendowane dawki witaminy D zarówno dla osób zdrowych, jak i dla tych z grup ryzyka niedoboru tej witaminy. Wytyczne te opracowano dla wszystkich grup wiekowych populacji Europy Środkowej.

Witamina D – dawkowanie u noworodków i niemowląt

 • do końca 6. miesiąca życia – 400 IU/dobę (10,0 µg/dobę) – suplementację witaminy D należy zacząć od pierwszych dni życia dziecka, niezależnie od sposobu jego żywienia (pierś  czy mleko modyfikowane);
 • od 7. miesiąca do 12. miesiąca życia – 400-600 IU/dobę (10,0-15,0 µg/ dobę) – w zależności od źródeł pokarmowych witaminy D;

Witamina D – dawkowanie u dzieci i młodzieży

 • od 1. roku życia do 18 lat – 600-1000 IU/dobę (15,0-25,0 µg/dobę)

Dawka zależy od masy ciała. Suplementację należy stosować w miesiącach wrzesień – kwiecień lub przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich nie można zapewnić wystarczającej syntezy skórnej witaminy D.

Witamina D – dawkowanie u dorosłych (> 18 lat)

 • od września do kwietnia – 800-2000 IU/dobę (20,0-50,0 µg/dobę);
 • od maja do sierpnia – 800-2000 IU/dobę (20,0-50,0 µg/dobę) – tylko wtedy, gdy nie można zagwarantować odpowiedniej syntezy skórnej witaminy D.

Witamina D – dawkowanie u osób starszych (>65 lat)

 • 800-2000 IU/dobę (20,0-50,0 µg/dobę)

Seniorzy powinni otrzymywać witaminę D przez cały rok, ze względu na jej obniżoną syntezę skórną. Suplementacja zależy od masy ciała.

Witamina D – dawkowanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią

 • kobiety planujące ciążę powinny stosować suplementację witaminą D w takich samych dawkach jak dorośli.
 • 1500-2000 IU/dobę (37,5-50,0 µg/dobę) – suplementację należy rozpocząć nie później niż od II trymestru ciąży. Ginekolog powinien zalecić pacjentce spożywanie witaminy D wkrótce po potwierdzeniu ciąży.

Celem suplementacji jest osiągnięcie osiągnięcia poziomu 25(OH)D w zakresie 30-50 ng/ml (75-125 nmol/l). W związku z tym stężenie to powinno być regularnie monitorowane.

Witamina D – dawkowanie u noworodków urodzonych przedwcześnie

Witaminę D należy podawać jak najwcześniej, czyli wtedy, kiedy tylko będzie możliwe żywienie dojelitowe.

 • 400-800 IU/dobę (10,0-20,0 µg/dobę)

Suplementacja powinna być kontynuowana do momentu uzyskania skorygowanego wieku 40 tygodni. Potem należy podawać dziecku witaminę D w dawkach rekomendowanych zdrowym noworodkom.

Witamina D – dawkowanie u dzieci i młodzieży z otyłością

Osoby o podwyższonym wskaźniku BMI mają zazwyczaj obniżony poziom witaminy D. Ze względu na fakt, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, zatrzymywana jest przez podskórną tkankę tłuszczową, która utrudnia jej transport do krwi.

 • od września do kwietnia – 1200-2000 IU/dobę (30,0-50,0 µg/dobę)

Suplementację można stosować przez cały rok, jeśli w okresie letnim nie można zapewnić odpowiedniej syntezy witaminy D. Konkretna dawka zależy od stopnia otyłości.

Witamina D – dawkowanie u otyłych dorosłych i osób starszych

 • 1600-4000 IU/dobę (40,0-100,0 µg/dobę)

Przez cały rok. Dawka zależy od stopnia otyłości.

Witamina D – dawkowanie u osób pracujących w nocy i z ciemną karnacją skóry

Osoby pracujące nocą powinny spożywać więcej witaminy D ze względu na ograniczoną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Z kolei osoby z ciemną karnacją skóry dlatego, że u nich witamina D jest produkowana około 6 razy wolniej niż u osób o jasnej skórze.

 • 1000-2000 IU/dobę (25,0-50,0 µg/dobę)

Przez cały rok. Dawka zależy od masy ciała.

 Najpopularniejsze preparaty witaminy D dla niemowląt

VITA D kapsułki twist-off

Preparat Vita D jest preparatem witaminowym w postaci otwieranych kapsułek „twist-off”.
1 otwierana kapsułka „twist-off” zawiera 10 mikrogramów (400 j.m.) witaminy D.

VITA D areozol

Należy stosować 1 aplikację (naciśnięcie pompki) na dobę. 1 aplikacja zawiera 10 mikrogramów
witaminy D3 (400 j.m.)

D-VITUM kapsułki

1 kapsułka zawiera 400 j.m. (10 µg) witaminy D, co odpowiada rekomendowanej dziennej dawce dla zdrowych niemowląt karmionych piersią. Zaleca się podawać preparat raz dziennie po 1 kapsułce
„twist-off”.

D-VITUM krople

Rekomendowana dawka witaminy D to 10 µg (400 j.m.), co odpowiada zawartości 2 kropli preparatu D-Vitum dla niemowląt. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D, o ile ilość spożytego mleka pokrywa w całości dobowe zapotrzebowanie.

D-VITUM aerozol

 Rekomendowana dzienna dawka witaminy D to 400 j.m. (10 µg), co odpowiada zawartości porcji otrzymanej w wyniku 1 naciśnięcia pompki dozującej dołączonej do opakowania D-Vitum
witamina D dla niemowląt.

BOBIK D3 kapsułki

1 kapsułka zawiera 400 j.m. (10 µg) witaminy D, co odpowiada rekomendowanej dziennej dawce dla zdrowych niemowląt karmionych piersią. Zaleca się podawać preparat raz dziennie po 1 kapsułce
„twist-off”.

IBUVIT D 600 areozol

1 dawka zawiera 15 mcg, co odpowiada 600 j.m. witaminy D. Producent zaleca stosowanie u niemowląt 1 dawki (jedno naciśnięcie dozownika).

IBUVIT D kapsułki twist-off 400 lub 600

1 kapsułka zawiera 400 j.m. (10 µg) lub 600 j.m. (15 µg) witaminy D, co odpowiada rekomendowanej dziennej dawce dla zdrowych niemowląt karmionych piersią. Zaleca się podawać preparat raz dziennie po 1 kapsułce „twist-off”.

 VITADEROL BABY kapsułki twist-off

1 kapsułka twist-off zawiera 400 j.m. (10 µg) witaminy D. Zaleca się podawać preparat raz dziennie po 1 kapsułce „twist-off”.

U nas sprawdziła się bardzo dobrze witamina D firmy Oleofarm (D-Vitum).
Na początku Matka Polka Farmaceutka stosowała ją w kroplach (ale tylko 1 opakowanie -bo tak bardzo denerwował mnie dłuuugi czas zanim kropelka zleciała do buzi Oliwki).
Dziś stosuję aerozol tej samej firmy i powiem tak…rewelacja. Polecam tak szybki sposób aplikacji.

A wy jakie preparaty z witaminą D podawaliście swoim maluszkom?

Źródło zdjęć:

www.dvitum.pl, www.bazalekow.mp.pl, www.wolna-polska.pl, www.ibuvit.pl,www.sequoia.pl

5 myśli na temat “Witamina D- Najpopularniejsze preparaty stosowane u niemowląt

 1. Moja Ola ma podawanego właśnie bobika d, cieszę się, że znalazł się na tej liście, bo wiem, że dobrze wybrałam, poza tym faktycznie jest skuteczny, bo wyniki jej się poprawiły.

 2. Ibuvit zawiera olej palmowy.. To trochę za dużo, wystarczająco że w mleku modyfikowanym jest ten olej… Więc nie wiem czy to dobry wybór dla dziecka..

  1. Tak, Ibuvit zawiera w swoim składzie olej palmowy, jednak proszę mieć na uwadze, że nie we wszystkich mlekach modyfikowanych ten olej występuje. Proszę sprawdzić mój wpis na blogu dotyczący składu mieszanek modyfikowanych.

Dodaj komentarz